
Wielcy artyści i (ich) piękne ogrody
Tagi: ogrody wielkich artystów, piękne ogrody, piękny ogród, projektowanie ogrodów artystów
Piękne ogrody
Często w naszej codziennej praktyce projektantów ogrodów mawiamy: "Pokaż mi swój ogród, a ja powiem ci kim jesteś." Jakież więc piękne i niecodzienne muszą być ogrody ludzi sztuki, tworzących na co dzień rzeczy piękne. Dzisiaj, odwrotnie niż zazwyczaj, przedstawimy ogród w świetle wielkiej postaci, która była właścicielem lub jak kto woli – wielką postać w świetle jej ogrodu. Czy są to piękne ogrody? Osąd zostawiamy naszym czytelnikom. Na pewno są nietuzinkowe. Nasza dzisiejsza wycieczka będzie obejmowała Francję, Anglię, Meksyk i Maroko.
Wielcy artyści i (ich) piękne ogrody
1. Monet, Giverny, Francja
"Oprócz malarstwa i ogrodnictwa, w niczym innym nie jestem dobry." Claude Monet

Lilie wodne i mostek japoński w Giverny, autor: Claude Monet, źródło: www.wikipedia.pl

Słynny mostek z obrazów malarza, ogród Moneta w Giverny Autorka zdjęcia: Ariane Cauderlier / Źródło: http://giverny.org/gardens/
W założeniu znajduje się oczywiście staw z liliami wodnymi i mostkiem, które malarz z pasją uwieczniał na płótnach. Odnajdziemy tam też ogród japoński, który założył pod wpływem inspiracji płynących z dalekiego wschodu.
Specjaliści potwierdzają że Monet był doświadczonym i znającym się na rzeczy ogrodnikiem. Sam artysta twierdził, że ogród to jego największe dzieło.
2. Gertrude Jekyll, Munstead Wood, Anglia
W Anglii, kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Londynu, w Munstead Wood, znajduje się dom i ogród słynnej, angielskiej ogrodniczki, projektantki ogrodów, pisarki i publicystki- Gertrude Jekyll.Żyła ona na przełomie XIX i XX wieku, zaprojektowała ponad 400 ogrodów w Wielkiej Brytanii, a także w Europie i USA. Jej wpływ na projektowanie i zakładanie ogrodów jest widoczny do dziś.
Historia jej domu i ogrodu, to także niezwykła historia współpracy. Gertrude najpierw stworzyła ogród, który potem był publikowany szeroko w literaturze fachowej i stanowił wyznacznik ówczesnych trendów. Natomiast dom, w którym mieszkała ponad 30 lat zaprojektował architekt Edwin Lutyens. Od tego momentu Gertrude i 20 lat młodszy architekt współpracowali razem i stworzyli wspólnie około 120 realizacji. Lutyens projektował domy, a Jekyll ogrody wokół.

Widok od północy na centralną część ogrodu przy domu Gertrude Jekyll. Źródło: ilustracja z książki „Home and garden” (1900)
3. Frida Kahlo, Mexico city, Meksyk

Dziedziniec Muzeum Fridy Kahlo w Meksyku Autor zdjęcia: Peter Andersen via Wikimedia Commons: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:The_Blue_House_4.jpg#/media/File:The_Blue_House_4.jpg
Na przestrzeni lat Frida i jej mąż Diego przekształcili, zmodernizowali i powiększyli zarówno dom jak i ogród, tak aby wyrazić ich gust i przywiązanie dla kultury meksykańskiej. Ich ogród żyje kolorem: kolorowe są ściany i donice, które kontrastują z zielenią roślin.

Frida Kahlo i Diego Rivera, źródło: http://www.museofridakahlo.org.mx/
Frida i Diego w środku ogrodu zbudowali piramidę inspirowaną kulturą aztecką i używali jej do eksponowania azteckich znalezisk. Jeśli chodzi o rośliny, to w tym ogrodzie znajdują się gatunki typowe dla meksykańskiego krajobrazu: agawy, kaktusy, opuncje, które rosną obok drzew pomarańczowych i moreli, pigwy i granatu.
Silne inspiracje takim stylem ogrodu widać nawet tam, gdzie klimat nie jest aż tak gorący. W 2018 roku na londyńskiej wystawie Chelsea Flower Show powstał ogród meksykański stworzony przez Manoj Malde. Widać w nim mocne i intensywne kolory, takie jak: róż, pomarańcz, żółć oraz turkus wody i zieleń roślin.
4. Jardin Majorelle (malarz), Marrakech, późniejszy właściciel-Yves Saint Laurent
Kolejnym ogrodem w gorącym klimacie, ale na innym kontynencie jest blisko hektarowy ogród w Marakeszu, okalający willę w wyrazistym niebieskim kolorze. Założył go francuski malarz Jacques Majorelle i rozwijał przez prawie 40 lat. Niestety po jego śmierci ogród, w którym znajdowało się wiele gatunków kaktusów i wspaniałe szemrzące sadzawki, znacznie podupadł.
Ten wyjątkowy ogród, stworzony przez dwóch artystów, jest w tej chwili główną atrakcją turystyczną Marakeszu.
Wspomniane ogrody są tak różne, jak tworzący je artyści. Odzwierciedlają pasję ich życia i talent do tworzenia. Piękne ogrody są dla wszystkich, bo każdy może zadbać o zieloną przestrzeń wokół siebie. Bądź artystą, miej swój ogród.
Autor: Barbara Łukaszuk