Aktualności

Jak zaprojektować wymarzony ogród?

Tagi: , , , ,

Gdy myślimy o ogrodzie przydomowym marzymy o miejscu, w którym będziemy mogli wypocząć, spotkać się z przyjaciółmi i rodziną, które będzie naszą wizytówkę, widoczną już z ulicy. Ideałem by było również, żeby zagospodarowanie terenu wokół domu nie zrujnowało nam finansów. Od czego zacząć? Co wziąć pod uwagę przy projektowaniu ogrodu? Przede wszystkim trzeba zacząć od tego jacy jesteśmy, czego potrzebujemy, jakie mamy możliwości finansowe i jakie cechy posiada nasza działka, a na pewno uda się nam stworzyć wymarzony ogród.

Projektujemy nasz wymarzony ogród

Potrzeby rodziny

 • Po sposobie zagospodarowania i prowadzenia ogrodu jesteśmy w stanie bez trudu odgadnąć czy jego właściciele dużo pracują, czy mają dzieci psa, czy są towarzyscy, czy lubią kwiaty i przede wszystkim czy lubią swój ogród. Dobrze zaprojektowany ogród powinien odzwierciedlać nasz temperament i styl życia, a przede wszystkim powinno znaleźć się tam, czego potrzebujemy.

Aktywności w ogrodzie

 • Wspierając aktywność naszą i dzieci dobrze jest przewidzieć urządzenia do uprawiania ulubionych sportów. Za bramką lub wokół kosza warto przewidzieć rośliny odporne na okresowe deptanie i wpadające piłki. Jeśli mamy młodsze dzieci powinniśmy zarezerwować miejsce na plac zabaw i piaskownicę, a architekta krajobrazu uczulić na jakie rośliny dzieci mają alergie. Projektant powinien wiedzieć, jakie rośliny mogą być szkodliwe dla nas lub naszych pociech i nie stosować ich w projekcie.

Gospodarcza część ogrodu

 • Smakoszom, którzy lubią gotować może przydać się nie tylko warzywnik i zielnik zlokalizowany nieopodal kuchni, ale też własna wędzarnia i grill zewnętrzny. Jeśli posiadamy kominek w domu, to z pewnością przyda nam się szopka na drewno. Warto od razu przewidzieć tak zwaną gospodarczą część ogrodu, najlepiej od północy, w której będziemy przechowywać narzędzia i sprzęt.

Mała architektura

 • Garaże i budynki gospodarcze do 35m2 nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, jedynie zgłoszenia do właściwego organu. Natomiast o budowie wiaty do 50 m? i ogrodzenia do wysokości 2,20 m nie musimy informować urzędników. Za to ich zaprojektowanie przez fachowca może okazać się niezbędne. Tak jak zaprojektowanie oświetlenia, czy nawodnienia ogrodu. Projekt może przydać się również w przypadku konieczności budowy murków oporowych. Uzyskiwanie pozwoleń na budowę, wykonywanie projektów oraz zgłaszanie zamierzeń budowlanych, tak jak w przypadku budowy domu, trwa i generuje koszty. Warto więc wziąć to pod uwagę przy sporządzaniu harmonogramu robót i kosztorysu.

Estetyka

 • Ogród można zrealizować w wielu stylach- nowoczesnym, angielskim, francuskim, leśnym, ale najważniejsze jest to, w jakim ogrodzie my będziemy się czuć najlepiej. Tak jak ubranie, nie ważne jak jest ładne na wieszaku, ważne jak prezentuje się na właścicielu.

Inspiracje

 • Przed przystąpieniem do projektowania ogrodu ważne jest opowiedzenie projektantowi, co nam się podoba. Można, a nawet trzeba pokazać swoje inspiracje, zdjęcia ogrodów i roślin. Nie bójmy się pokazać architektowi krajobrazu jaki mamy gust, także jeśli chodzi o architekturę i wnętrza. Dzięki temu będzie mógł lepiej się wstrzelić z projektem w nasze poczucie estetyki. Niezwykle istotny w projektowaniu ogrodu jest jaki budynek okala. Nie istnieje bez niego, co więcej, dobrze zaprojektowany ogród będzie tworzył z domem harmonijną całość.

Otoczenie naszego ogrodu

 • Warto rozejrzeć się wokół naszej działki. Jakie drzewa i krzewy rosną w jej sąsiedztwie (zwłaszcza te w siedliskach naturalnych), w jaki teren jest wpisana i na tych gatunków stworzyć główny trzon ogrodu. Projekt ogrodu na dachu budynku będzie diametralnie różny od ogrodu na ciemnym, wewnętrznym dziedzińcu. Przy dobraniu odpowiednich gatunków nie tylko nasz ogród doskonale wpisze się w krajobraz, tworząc harmonijną całość, ale także będziemy mieć pewność że wybrane przez nas okazy przyjmą się i będą cieszyć oko.

Jaka jest nasza działka?

 • Każda działka ma swoje cechy charakterystyczne. Jeśli jest podmokła, położona na skarpie lub w lesie zdeterminuje to jej optymalne zagospodarowanie. W przypadku spadku terenu, możemy rozważyć rabaty tarasowe a powinniśmy z całą pewnością zastanowić się nad rozprowadzeniem wód opadowych, aby w przypadku deszczów nawalnych nie szkodziły nam i naszym sąsiadom. Na działkach leśnych z powodu zacienienia najlepiej będą rosnąć, np. konwalie, bergenie i bluszcz. Na terenach podmokłych najłatwiej przyjmą się gatunki lubiące duże ilości wody, np.

Zaangażowanie

 • Ilość sposobów zagospodarowania ogrodu jest nieograniczona. Minimalistyczny, z szlachetnymi gatunkami iglastymi, bez kwiatów z murawą z rolki będzie wyglądał elegancko o każdej porze roku przy minimum wkładu pracy. Natomiast taki z roślinami jednorocznymi, cebulowymi, z krzewami liściastymi i ciekawymi gatunkami ucieszy duszę kolekcjonera, będzie źródłem pięknych kwiatów ciętych oraz przyniesie moment wytchnienia i odstresowania przy pielęgnacji. Oszacujmy, ile możemy czasu poświęcić na pielęgnację naszego ogrodu, dzięki temu projektant zaproponuje odmiany idealne do naszego stylu życia.

Możliwości finansowe

 • Wiadomo że „Tak krawiec kraje, jak mu materii staje” i niczyja kieszeń nie jest bez dna. Dlatego warto wcześniej przemyśleć budżet jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na nasz ogród. Jest kilka sprytnych sposobów sprytnego „skrojenia” projektu ogrodu uwzględniające nasze możliwości finansowe i logistyczne.

Dobór gatunków

 • Sadzonki tych samych gatunków w zależności od np. wieku potrafią kosztować kilkadziesiąt, ale także kilkaset złotych. Stąd warto przy froncie, ze względów reprezentacyjnych, pokusić się o większe okazy. Natomiast za domem mogą znaleźć się niewielkie sadzonki, które urosną z biegiem lat do docelowej wysokości, a razem z wyższymi nadadzą trójwymiarowości i naturalności nasadzeniom.

Ustalenie „mocnych gatunków” ogrodu

 • Oko ludzkie lubi akcenty. Tak jak w filmie, w naszym ogrodzie potrzebni są główni aktorzy, jak i drugoplanowi oraz statyści. Nie tylko ze względów finansowych, ale także kompozycyjnych, wręcz nie wolno przesadzać z „gwiazdami”. Zalecamy wybrać 2-3 miejsca szczególnie lubiane przez nas w ogrodzie lub o szczególnej funkcji (np. Wejście od frontu) i w nich umieścić rośliny z wyższej półki jako akcenty, a otoczyć je roślinami które podkreślą ich urodę i będą stanowić dobre tło.

Etapy

 • Ogród to miejsce na lata, w którym będziemy wypoczywać, spotykać się ze znajomymi, nasze dzieci będą w nim stawiać pierwsze kroki lub grać w piłkę. Nie należy rezygnować z tych marzeń. Jeśli planujemy duży ogród, a nie jesteśmy w stanie zrealizować go w całości, warto rozłożyć jego wykonanie na etapy. Zacznijmy przede wszystkim od powierzchni utwardzonych, potem zrealizujmy części, w kolejności od najbardziej potrzebnych lub widocznych. Sporządzenie profesjonalnego projektu ogrodu sprawi, że przestrzenie ogrodu realizowane po kolei utworzą finalnie jedną spójną całość.