Aktualności

Czy ogród bezobsługowy istnieje?

Tagi: , , , ,

Marzymy o pięknym ogrodzie, ale boli nas kręgosłup na samą myśl o ogrodowej gimnastyce? Czy w czasie pielenia grządek wolelibyśmy ogród bezobsługowy? Nie ma sprawy! Powinniśmy pamiętać o kilku aspektach.

Jak zaprojektować ogród bez pracy?

Dobór roślin

Naszym zdaniem, to właśnie zestaw roślin jaki zasadzimy w ogrodzie, najbardziej decyduje o tym, jak czasochłonne będzie dbanie o nasz ogród. Przede wszystkim, wybierajmy gatunki rodzime, odporne na niskie temperatury i choroby. Istnieje mnóstwo roślin wymagających minimalnej pielęgnacji: sosny, świerki, derenie białe, trzmieliny, hortensje krzewiaste, rudbekie.

Okrywowe zamiast trawy

Już na etapie projektowania ogrodu warto zastanowić się, czy wszędzie musi być trawnik. Utrzymanie ładnej trawy w miejscu zbyt zacienionym, zbyt nasłonecznionym lub na skarpie zawsze będzie wymagać wiele pracy. Warto w takich miejscach pomyśleć o roślinach okrywowych. Na stanowiskach zacienionych bardzo dobrze prezentują się barwinki, trzmieliny Fortune’i i bodziszki, natomiast w miejscach nasłonecznionych radzimy sadzić rozchodniki, macierzanki , jałowce płożące i irga pozioma.

Obrzeża

Wyraźne odcięcie rabat od trawnika ułatwi pielęgnację ogrodu. Obrzeże może być niewidoczne lub jeśli zastosujemy kostkę granitową, gotowe elementy betonowe może stać się ważnym elementem kompozycyjnym ogrodu.

Nawodnienie

Choć instalacja nawodnienia w ogrodzie jest kosztownym wydatkiem, warto zainwestować, bo to oszczędzi nas czas, a roślinom umożliwi doskonały rozwój.

Zapobieganie chwastom

W celu prewencji przeciw chwastowej układamy na rabatach agrowłókninę lub tkaninę, a na wierzch układamy korę, trociny, żwir lub otoczaki granitowe. Tak przygotowane pokrycie rabaty ma dodatkową zaletę- powstrzymuje nadmierne parowanie wody, dzięki czemu ciężej o przesuszenie roślin.

Z pewnością da się zaprojektować ogród, który przy minimalnym wkładzie pracy będzie wyglądać pięknie. Znacznie łatwiej będzie uzyskać ten efekt, jeśli skorzystamy z usługi profesjonalnego projektanta ogrodu, który sporządzi projekt i doradzi.