Aktualności

Ogród śródziemnomorski

Tagi: ,

Przedstawiamy coś dla marzycieli i miłośników egzotyki – ogród śródziemnomorski.

Żwirowe rabaty, lawendowe pola, pastelowe barwy – to cechy którymi wyróżnia się ogród śródziemnomorski.

Charakter ogrodu śródziemnomorskiego możemy przenieść do naszej przydomowej przestrzeni, a z wcześniej opracowanym projektem będzie to jeszcze mniej skomplikowane – warunkiem koniecznym jest usytuowanie działki w pełnym słońcu. Więc jeśli borykasz się ze zbyt suchą, przepuszczalną glebą i wysokim nasłonecznieniem to doskonała propozycja do Twojego ogrodu.

Ogród śródziemnomorski
Ogród śródziemnomorski

Ogród śródziemnomorski to określenie, które może być stosowane dla ogrodów klimatu włoskiego, greckiego, hiszpańskiego czy francuskiego. Zagłębiając się w ich charakterystyczne cechy można zauważyć ich różnice. Głównie różnią się one kolorami.

W ogrodzie włoskim projektujemy brązy, beże, rudości i żółcie. Ogród grecki to charakterystyczne altany, ławki i dodatki w kolorze błękitnym, do tego biel w architekturze i intensywny róż kwiatów. Ogród francuski to fiolet, biel i beże. To właśnie we Francji możemy podziwiać lawendowe pola, tak charakterystyczne dla regionu. Ogród hiszpański to biel, beż, kolorowe donice, kwiaty i mnóstwo dodatków.

Ogród śródziemnomorski

Jak zaprojektować prawdziwy ogród śródziemnomorski w Polsce?

Oto kilka punktów, które warto spełnić by uzyskać efekt ogrodów jak z upalnej Prowansji, słonecznej Toskanii czy urokliwej Grecji:

 • dominacja ciepłych kolorów: biel, beże, fiolety i róże,
 • rezygnujemy ze ściółkowania korą, zamiast niej wykorzystujemy żwir i drobne naturalne kamienie,
 • ścieżki i schody wykonujemy z naturalnego kamienia, najlepiej piaskowca lub wapienia, terakoty, klinkieru lub żwiru,
 • ogromne znaczenie ma uprawa w pojemnikach – możemy zaszaleć z ilością donic, najlepiej glinianych, ceramicznych i żeliwnych, ustawiamy je dosłownie wszędzie,
 • oczywiście nie ma ogrodu śródziemnomorskiego bez zapachu ziół. Warto wygospodarować nawet niewielką przestrzeń na zakątek ziołowy. Bazylia, tymianek, rozmaryn, szałwia, mięta i wiele innych będą uwalniały woń w ciepłe słoneczne dni i otaczały nas umilając wypoczynek. Do tego śmiało możemy je wykorzystać w kuchni.
 • nie zapominamy o miejscu do wypoczynku. Duża, przestronna, otwarta altana, obsadzona pnączami, np. milinem czy powojnikami, ławka z wygodnymi poduchami, leżak, hamak i możemy relaksować jak na wakacjach we Włoszech,
 • z roślin wybieramy te, które znoszą susze i nasłonecznienie.
Ogród śródziemnomorski

Jakie rośliny wybrać do projektu ogrodu śródziemnomorskiego?

W Polsce mamy zupełnie inny klimat niż w okolicach Morza Śródziemnego, inne warunki przyrodnicze, klimatyczne, nawet Słońce jak to mówią „inaczej u nas świeci”. Aby uzyskać efekt nawiązujący do południowych klimatów, musimy się trochę nagłowić i mieć na uwadze, że nasz klimat narzuca nam pewne ograniczenia przy wyborze roślin. Niemniej wiele spośród roślin rosnących w naszym klimacie doskonale pasuje do tego typu ogrodu, a część z nich świetnie imituje swoich śródziemnomorskich kuzynów.

Oto kilka przykładów roślin używanych w projektach:

 • cyprysiki możemy śmiało zastąpić jałowcem w odmianie kolumnowej,
 • oliwnik wąskolistny odpowiednio poprowadzony pokrojem i kolorem liści będzie przypominać drzewko oliwne,
 • zamiast bugenwilli możemy zasadzić milin amerykański lub winorośl,
 • agawę z powodzeniem zastąpi juka karolińska,
 • w zamian za nie zimujące u nas agapanty możemy posadzić czosnki ozdobne,
 • obowiązkową rośliną do ogrodu śródziemnomorskiego jest lawenda,
 • doskonale nada się szałwia omszona, perowskia, kostrzewa sina, bylica,
 • nie zapominamy o już wspomnianym, ale jakże ważnym elemencie jakim są aromatyczne zioła. Ich nie może zabraknąć.

Ogród śródziemnomorski to piękne i harmonijne miejsce, które można stworzyć dzięki odpowiednio dobranej aranżacji i roślinom. Projektując taki ogród, warto pamiętać o odpowiednim doborze roślin, przestrzeni i materiałów, aby stworzyć idealne miejsce do relaksu i odpoczynku i móc przywołać wakacyjne wspomnienia.

Ogród śródziemnomorski