Aktualności

Ogród leśny

Czy są tu miłośnicy cienistych zakątków, zacisznych przestrzeni, dzikiej przyrody?
Mamy coś dla Was!
Przedstawiamy Wam ogród leśny.

Idealnym miejscem do zaprojektowania tego typu ogrodu, jest przestrzeń, na której istnieje już dorosły drzewostan. Wtedy dość szybko uzyskamy efekt leśnego klimatu, dosadzając gatunki roślin, które możemy spotkać naturalnie w danym regionie. Jeżeli posiadasz niezadrzewioną działkę – nic straconego. Założyć ogród leśny możemy dobierając gatunki w taki sposób, by najwierniej oddać charakter lasu.

Pamiętajmy, by inspiracje czerpać z najbliższego otoczenia i stanowisk leśnych występujących na danym terenie. Unikamy obcych gatunków roślin. Wówczas nasz ogród będzie idealnie wpisywał się w istniejący krajobraz i stworzy naturalne środowisko. Możemy mieć również pewność, że posadzone rośliny poradzą sobie w naszym ogrodzie, bo jak wiemy istniejące naturalne gatunki roślin są doskonałym wskaźnikiem dla oceny środowiska.

Ogród leśny
Ogród leśny

Jak założyć ogród leśny?

W pierwszej kolejności powinniśmy sporządzić projekt ogrodu. Ogród leśny powinien być starannie zaplanowany. Wówczas mamy możliwość dokładnego zaprojektowania nawierzchni, małej architektury czy nasadzeń. Projekt ogrodu pozwala nam też szerzej spojrzeć na przestrzeń, uwzględnić widoki z domu, otoczenia oraz umiejscowić ciekawe zakątki w ogrodzie, tak by był on interesujący, a jednocześnie funkcjonalny i harmonijny.

Aby zaprojektować ogród o leśnym charakterze potrzebujemy przeznaczyć na niego odpowiednio dużą przestrzeń. Tylko wtedy mamy miejsce na zaprojektowanie pięter roślinności, umiejscowienie gatunków roślin leśnych, a tym samym na uzyskaniu efektu atrakcyjnego wizualnie i najwierniej oddającego zamierzony styl. Rośliny sadzimy piętrowo, unikając symetrii i uporządkowanych nasadzeń. Wprowadzamy tylko naturalne materiały – drewno i kamień najbardziej pasują do pierwotnego krajobrazu.

Ogród leśny
Ogród leśny

Ogród leśny wiąże się z dużym zacienieniem, nie mniej dobrym pomysłem jest pozostawienie wolnej, dobrze oświetlonej przestrzeni na trawnik, łąkę kwietną, altanę czy palenisko. Wpuści nam to nieco światła do ogrodu.
Zakładając ogród leśny możemy z powodzeniem pokusić się o wprowadzenie naturalnie występujących roślin owocowych. W naturalnym ekosystemie leśnym rośliny owocujące jak jabłonie, śliwa ałycza – mirabelka, porzeczka czerwona czy dzika róża nie są czymś niespotykanym. Będzie to dużym urozmaiceniem w projektowanym ogrodzie, a jesienią mnóstwem satysfakcji, gdy będziemy mogli zbierać plony i cieszyć się owocami z własnego ogrodu.
Ogród leśny jak każdy zakładany przez nas ogród powinien być środowiskiem przyjaznym zwierzętom. Ogród ma tętnić życiem, a my jeszcze bardziej powinniśmy zachęcać zwierzęta do odwiedzin. Decydujmy się na sadzenie roślin, które mogą stanowić pokarm czy schronienie dla zwierząt. Warto zaprojektować miejsce na budki lęgowe dla ptaków, karmniki, poidełka czy domki dla owadów.

Pielęgnacja ogrodu leśnego jest prostsza niż w przypadku bardziej zorganizowanych form ogrodniczych. Do nietypowych zabiegów pielęgnacyjnych należy usuwanie siewek drzew, które nierzadko możemy spotkać w pobliżu drzew, a które w krótkim czasie mogą zdominować inną roślinność. Natomiast odpady organiczne, jeśli pochodzą od zdrowych roślin śmiało możemy wykorzystać do kompostu.

Ogród leśny