Aktualności

Ile kosztuje ogród?

Tagi: , , ,

Ile kosztuje ogród? Cóż… bardzo wiele razy stawiane jest nam te pytanie. Lubimy je porównywać do pytań: 'Ile kosztuje samochód?’ lub 'Ile kosztuje mieszkanie?’, a najszczersza i najkrótsza odpowiedź na nie wszystkie to: 'Zależy’.
Zależy od powierzchni działki, potrzeb inwestora, upodobań, rzeźby terenu i wielu innych.

Dzisiaj zebrałyśmy dla was wszystkie czynniki, które wpływają na cenę ogrodu. Uporządkowałyśmy je według etapów- zaprojektowanie, założenie i pielęgnacja ogrodu.

Ile zapłacę za projekt ogrodu?

 I. Ile kosztuje projekt ogrodu?

 • Projekt ogrodu jest wyceniany na podstawie wizji lokalnej, aktualnej mapy zagospodarowania terenu oraz rozmowy z przyszłymi użytkownikami. O cenie decyduje:
 • Powierzchnia działki, a właściwie przestrzeń do zagospodarowania.
 • Każda działka posiada inne cechy charakterystyczne- kształt, wielkość, przestrzeń do urządzenia ogrodu. Na małych i średnich działkach wyzwaniem jest zmieszczenie wszystkich niezbędnych funkcji- gospodarczej, rekreacyjnej. Natomiast na dużych- stworzenie harmonijnego założenia ogrodowego.
 • Konieczność dodatkowych opracowań projektowych, np. konstrukcyjne projekty murów oporowych lub indywidualny projekt architektoniczny altany.
 • Ilość zieleni istniejącej na działce. Czasem, w skomplikowanych przypadkach i dużych powierzchniach niezbędny będzie geodeta.

  Może warto:

 • Poinformujmy projektanta ogrodu o naszych możliwościach i potrzebach. Projekt ogrodu 'skrojony na miarę’ oznacza większe prawdopodobieństwo zrealizowanie go.
 • Projekt wykonany przez fachowca pozwala na uniknięcie kosztownych błędów w przyszłości i wykonanie wyceny, która ułatwi cały proces inwestycyjny.
 • W tym miejscu odsyłamy do naszego artykułu 'Jak zaprojektować wymarzony ogród?’:
  https://www.ogrody-swiata.pl/aktualnosci/jak-zaprojektowac-wymarzony-ogrod/

 

II. Ile kosztuje wykonanie ogrodu?


Uwielbiamy zdjęcia ogrodu 'Przed’ i 'Po’. Wtedy, jak na dłoni, widać, że ciężka praca wielu osób się opłaciła. Co składa się na koszt założenia ogrodu?

 •  Ogrodzenie i nawierzchnie utwardzone nie są ogrodem, ale go otaczają oraz wyznaczają jego granice. Przygotowując inwestycję zagospodarowania terenu musimy wiedzieć, że je należy wykonać wcześniej, przed ogrodem, jednak z przygotowanymi przepustami pod przyszłe instalacje. Cena nawierzchni zależy od wybranego materiału i robocizny.
 • Przygotowanie terenu
  Czasem jest potrzebna większa, a czasem wystarczy mniejsza wymiana gruntu. Taką decyzję podejmuje wykonawca wspólnie z inwestorem. Na pewno jednak będą potrzebne porządki na działce. Od ilości roślin do usunięcia, elementów do sprzątnięcia będzie zależeć ile wykonawca będzie musiał poświęcić czasu. Kontener, który będzie do tego niezbędny zamawia się w firmie zajmującej się wywozem odpadów.
 • Posadzenie roślin
  Tu rozpiętość cenowa jest właściwie nieskończona. W zależności od gatunku i wieku rośliny cena może wahać się od kilku, kilkunastu złotych do setek, tysięcy złotych. Sadząc małe rośliny będziemy czekać latami na efekt. Natomiast dobry efekt 'na już’ kosztuje dużo więcej. W ogrodach, które projektujemy zawsze pracujemy nad tym, by znaleźć kompromis między kosztami, a okresem oczekiwania na efekt i ujmujemy to w wycenie.

  Sprawy techniczne

 • Instalacje
  Projekt i instalacja automatycznego systemu nawodnienia to często spory koszt, który na pewno się opłaci. Pisałyśmy między innymi o tym w artykule o ogrodzie bezobsługowym https://www.ogrody-swiata.pl/aktualnosci/czy-ogrod-bezobslugowy-istnieje/  Jest to również etap, w którym elektryk powinien nam poprowadzić kable przez ogród.
 • Mała architektura
  Wybór pawilonów, ławek altan ogrodowych jest tak duży, że można zapłacić za nie naprawdę wielkie pieniądze. Nie można również zapomnieć, że np. pawilony ogrodowe, czy zadaszenia z płótna żaglowego wymagają specjalistycznego montażu.
 • Przebieg realizacji
 • Wydawałoby się że ogród środkowego domu w zabudowie szeregowej jest do wykonania w kilka godzin. Tymczasem, jest dokładnie odwrotnie. Ograniczona ilość miejsca, wpływa na ilość pracowników, którzy mogą jednocześnie pracować w tym ogrodzie. Natomiast dostęp do ogrodu jedynie przez salon powoduje koniecznosć noszenia wszystkich materiałów: np. ziemi, tłucznia granitowego przez niejednokrotnie świeżo wykończone wnętrza. Mimo odpowiedniego zabezpieczenia i przygotowania nie da się uniknąć stresów w takiej sytuacji.Może warto:
 • Zaufać fachowcom z doświadczeniem w podobnych realizacjach.
 • Rozważyć kompleksową usługę prowadzenia inwestycji, jeśli nie mamy czasu i ochoty robić tego sami

 

III. Czynniki wpływające na koszt ogrodu na etapie funkcjonowania i pielęgnacji

Ogród to żyjący organizm, a rośliny nie są z plastiku. Z tego powodu zrealizowanie ogrodu to dopiero początek wydatków. Dopasowanie do naturalnego stanowiska
Rośliny, które dobrze będą się czuć w danym miejscu, będą wymagały mniejszych nakładów finansowych i pracy, żeby dobrze się prezentować.

 • Rzeźba terenu
  Skalniaki wymagają wiele pielęgnacji, tak jak otwarte elementy wodne. Z tego powodu warto przemyśleć chęć posiadania tych elementów na samym początku i zebrać wiedzę jaka pielęgnacja i nakłady finansowe będą potrzebne, aby wszystko działało i pięknie wyglądało.
 • Zwróćmy uwagę na odległości między roślinami- ogród, w którym rośliny są posadzone za gęsto będzie wymagał dużo szybciej gruntownej renowacji. Natomiast za duże odległości znacznie wydłużą oczekiwanie na efekt 'wow’.
 • Konieczność zmian po zrealizowaniu ogrodu
  Czynnikiem znacznie podnoszącym koszty całej inwestycji są zmiany w trakcie lub co gorsze po założeniu ogrodu. Istotnie, niektórych zmian nie da się uniknąć, jednak zazwyczaj, gruntowne przeanalizowanie wszystkich potrzeb i możliwości na etapie projektowania pozwala uniknąć robienia 'kroku do tyłu’.

Może warto:

 • Stworzyć ogród zgodnie z naturalną rzeźbą terenu.
 • Już na początku, jeszcze przed wykonaniem projektu, ustalić ile mamy czasu i jakie możliwości na pielęgnowanie ogrodu i poinformować o tym projektanta.
 • Co może sprawić, że nasz ogród będzie bardziej samoobługowy? Opisałyśmy kilka trików w artykule: https://www.ogrody-swiata.pl/aktualnosci/czy-ogrod-bezobslugowy-istnieje/

Po jeszcze bardziej szczegółowe informacje zapraszamy do kontaktu z nami:
Pracownia sztuki ogrodowej OGRODY ŚWIATA Anna Mitrosz
ul. Rocha 11/1, 15-879 Białystok

tel. +48 665 966 634, +48 607 412 286

e-mail:biuro@ogrody-swiata.pl

Zespół OGRODY ŚWIATA