Aktualności

Dobrze zaprojektowany ogród dla psa i kota

Tagi: , , , , , ,

Często nie wyobrażamy sobie życia bez swoich ukochanych pupili, chcemy z nimi przebywać wszędzie gdzie to tylko możliwe w restauracji, w hotelu, na plaży a już na pewno w ogrodzie. Szukamy rozwiązań jak urządzić otoczenie domu, a jednocześnie uszczęśliwić naszego pupila.
Dobrze zaprojektowany ogród dla psa i kota to przede wszystkim ogród, w którym rośliny i pies mogą bezpiecznie funkcjonować. Wymaga to szczególnego podejścia i wiedzy.

 
Ogrody Świata - Projektowanie ogrodów - Białystok - Ogród dla psa

Pies w ogrodzie

Nazywany najlepszym przyjacielem człowieka, pies, to nie zawsze przyjaciel ogrodu.
Warto wcześniej przemyśleć, czy pomysł posiadania psa, zwłaszcza dużego nie gryzie się z wizją wzorcowego ogrodu.
Nasz pupil aby być szczęśliwym i rozwijać się właściwie potrzebuje dużo ruchu na świeżym powietrzu, najlepiej na trawniku. To rzadko służy murawie. Toteż planując zabawy z psem na trawie powinniśmy nabrać dystansu do promowanych, w czasopismach, wizerunków ślicznych zielonych dywanów i barwnych puchatych rabat. Dzięki temu unikniemy bolesnych rozczarowań. Zwłaszcza, że nasz zwierzak podczas radosnego biegania, może naruszać dość mocno darninę odrywając płaty trawy z korzeniami.
Często też zdarza się ,że psy załatwiają swoje potrzeby w niewłaściwych miejscach i trawnik jest łaciaty. W takiej sytuacji może pomóc natychmiastowe uprzątnięcie i spłukanie duża ilością wody. Dobrze zaprojektowany ogród powinien posiadać toaletę dla pieska lub kojec właściwy do wielkości, rasy oraz funkcjonalną budę. Większa część nawierzchni w kojcu powinna być piaskowo- ziemna.Jest konieczna do utrzymania zwierzęcia w dobrym zdrowiu.
Trzeba też wiedzieć iż psy lubią obserwować wejście na posesje i granice działki.
Projekt ogrodu powinien przewidywać przestrzeń ziemną (lub brukową przy małych delikatnych pieskach) do poruszania się . W przypadku dużych zwierząt nawet 100 cm szerokości.

Jeśli chcemy uniknąć spacerów psa po rabatach powinniśmy posadzić:

– rośliny zniechęcające np. krzewy kujące- berberysy, róże, pigwowce, głogi
– elastyczne gatunki o elastycznych pędach odpornych na złamania np. dereń biały, ligustr
– gatunki liściaste odporne na mocz psa

Część psów równie nie lubi podwyższonych obrzeży rabat i bardzo gęstych nasadzeń.
Myśląc poważnie o współistnieniu pupila i ogrodu warto zainwestować w profesjonalne szkolenie psa i właściciela.
 
 
Ogrody Świata - Projektowanie ogrodów - Białystok - Ogród dla kota

Kot w ogrodzie

Kot podobnie jak pies posiada wiele potrzeb , które chętnie załatwia w ogrodzie. Warto przewidzieć takie sytuacje aby uniknąć zniszczeń.
Drapanie pni drzew:koty bardzo często kaleczą pnie drzew pazurami, warto zabezpieczyć je owijając matą wiklinową.
Podgryzanie roślin: unikamy gatunków trujących a w bezpiecznych miejscach sadzimy uwielbianą przez koty kocimiętkę, papirus (nie zimuje w ogrodzie).
Zakopywanie odchodów w warzywniku i wykopywanie siewek: zapobiegamy montując gęstą siatkę na rabatach i grządkach.
Podkopywanie kwiatów jednorocznych: może nie mieć miejsca jeśli posadzimy je w donicach.
Wypalania plam na iglakach podczas znaczenia terenu można uniknąć sadząc gatunki odporne gatunki liściaste np. derenie, tawuły.

Zadbajmy aby w ogrodzie kot miał miejsce przeznaczone do zabaw z drapakiem, zabawkami i kocimiętką oraz piaskiem do załatwiania potrzeb. Warto też posadzić wysokie trawy i krzewy oraz pamiętać o małym domku w których można się ukryć i misce z wodą.
Zwierzęta domowe są wspaniałymi przyjaciółmi. Warto znać ich naturalne zachowania, aby zaprojektować ogród który będzie satysfakcjonował wszystkich domowników.