Aktualności

Idealne miejsce do odpoczynku w ogrodzie -10 kroków

Tagi: ,

Obok wielu różnych funkcji- użytkowej, komunikacyjnej, reprezentacyjnej ogród jest doskonałym miejscem odpoczynku i zabawy.
Spędzanie czasu w ogrodzie ma oczywiste terapeutyczne oddziaływanie na nasz organizm. Można leżeć w wygodnym hamaku, obserwować przyrodę lub też po prostu uciec od zgiełku. Aby było to możliwe warto należy w odpowiedni sposób urządzić ogród. Warto się do tego odpowiednio przygotować – wybranie odpowiednich mebli i małej architektury do ogrodu może zająć nam tyle samo czasu co urządzenie salonu. Podpowiadamy jak zorganizować idealne miejsce do odpoczynku w ogrodzie.

Idealne miejsce relaksu w ogrodzie

  • Hamak czy kamienne ławy? Diagnozujemy potrzeby
  • Skrycie czy otwarcie? Żywopłot zależnie od sytuacji
  • Kojące elementy- trawy, szemrzące fontanny
  • Dobrze kojarzące się elementy i rośliny
  • W zieleni najlepiej!

1. Wszystko zależy od potrzeb

Cóż… aż chciałoby się powiedzieć: Pokaż mi swój ogród, a powiem kim jesteś. A także: jak wiele czasu spędzasz w ogrodzie, czy masz dzieci, jak aktywni jesteście i czy posiadasz psa lub kota.
Projektowanie azylu w ogrodzie warto rozpocząć od przeanalizowania: Jakich mebli potrzebujemy? Czy potrzebujemy osłaniać się od sąsiadów lub drogi?
W jakiej przestrzeni czujemy się najlepiej i gdzie najchętniej odpoczywamy? A może jakiś element kojarzy nam się szczególnie z czasem beztroski i sielanki, na przykład: sad, ławka, mostek?

2. Poczucie bezpieczeństwa

Jednym ze sposobów poczucia się dobrze w swoim ogrodzie jest skrycie się przed wzrokiem przechodniów lub sąsiadów. Czujemy się dużo lepiej, gdy miejsce do wypoczynku jest nisko położone i otoczone przez rośliny lub kamienne murki. Pamiętajmy, że żywopłoty liściaste, choć piękne latem, nie osłonią nas w czasie zimowym. Wyjątkiem jest żywopłot bukszpanowy. Żywopłot lub odpowiednio dobrana architektura pozwoli nam odgrodzić się nie tylko od spojrzeń, ale także wyciszy nasz ogród.

3. Kojący szum wody

Oczka i stawiki choć kojarzą nam się sielsko to są wyjątkowo kosztowne i czasochłonne w utrzymaniu. Co zatem zrobić, jeśli marzy nam się odprężający szum wody w ogrodzie? My polecamy wszelkie fontanny z zamkniętym obiegiem wody, najlepiej ze zbiornikiem, w którym woda nie jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Dobrym przykładem jest „gejzer”, czyli kamień, z którego tryska woda. Szum wody może pomóc zagłuszyć uporczywe hałasy otoczenia.

4. Pokoje ogrodowe

Jeśli ilość miejsca nam na to pozwala to ogród warto podzielić jak salon w domu na części: wypoczynkową i jadalną i do nich dobrać odpowiednie meble.

5. Różne warunki atmosferyczne

Meble, które z konieczności są odporne na warunki atmosferyczne, czyli wykonane np.z metalu lub techno rattanu mogą być wygodne i przytulne! Zdejmowalne poduchy zapewnią nam komfort, a w przypadku złej pogody lub na czas zimy można schować do domu.

6. Kameralny zakątek

Nawet w niewielkim ogrodzie warto stworzyć miejsce, w którym będziemy mogli ukryć się przed światem. Może tam się znaleźć między innymi hamak. Do jego umocowania niekoniecznie potrzebne są drzewa. Coraz bardziej popularne są hamaki wolnostojące, mocowane na stelażu, które stanowią dodatkowo ciekawy akcent ogrodowy.

7. Złapać słońce

Jeśli chcemy wygrzewać się na słońcu czytając książkę lub pijąc poranną kawę musimy przyjrzeć się jak słońce „porusza się” po naszej posesji. Pozwoli to nam w sposób trafny dobrać miejsce do kąpieli słonecznych. Dobrze mieć też w ogrodzie miejsce zacienione, w którym w przypadku nadmiaru słońca można się skryć przed nim.

8. Kolory

Otoczmy się kolorem zielonym, który człowiek odbiera jako najbardziej relaksujący. Dobierajmy materiały w kolorach szarości i jasnych kolorach ziemi zapewnią nam wyciszenie i odprężenie.

9. Rośliny

Rośliny posadzone przy ogrodzeniu dadzą nam wrażenie prywatności. Kłosy traw oraz rośliny liściaste wprowadzą delikatny szum do ogrodu, a także efekt przytulności. Natomiast pnącza rozproszą dźwięki i wprowadzą odrobinę romantyzmu do otoczenia.

10. Zapach

Pachnące rośliny i zioła, wybrane zgodnie z naszymi upodobaniami, umożliwiają nam odbieranie ogrodu wszystkimi zmysłami.